Креативна радионица „Хоботнице“

У нашој школи, као ваннаставна активност, функционише креативна радионица „Хоботнице“.

Ученици се баве хеклањем Амигуруми техником хоботница за превремено рођене бебе, привезака и других разних украса и играчака.

Све се хекла уз помоћ шема, концем од чистог памука и пуни се силиконским пуњењем.

Хоботнице за превремено рођене бебе се хеклају искључиво од чистог памука, пуне силиконским пуњењем и имају тачно одређене мере, где пипци не смеју да буду дужи од 20 центиметара. Све се носе на стерилизацију и тако чисте се донирају превремено рођеним бебама.

Ове хоботнице помажу превремено рођеним бебама да прве дане живота у инкубатору много лакше преброде, јер је управо овај период врло стресан за ове малишане.

Мајушне бебе се прво ухвате за један пипак ове хоботнице и то их асоцира на мамину пупчану врпцу, тако беба стиче утисак да је још увек у мајчином стомаку и не додирује цевчице и инструменте на које је прикључена.

Ове хоботнице настале су у Данској али се њихова примена брзо проширила на читав свет. Одлични коментари лекара охрабрили су многе, па и ученике наше школе да ове хоботнице и праве.

Циљ радионице је:

– Да се хоботнице донирају Нишком породилишту превремено рођеним бебама у инкубатору (хуманитарни)

– Да се код ученика развија емпатија према другима

– Да се код ученика развијају моторичке и друге вештине

– Да се развија креативност код ученика

– Да се развија сарадња и вршњачко учење (јер они показују једни другима технике хеклања)